| Type | Description |
|---|---|
| Series: | UPW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 2200 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 63 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 8000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 2.72 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 3.2 A @ 100 kHz |
| Impedance: | 28 mOhms |
| Lead Spacing: | 0.295" (7.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.575" (40.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
UPW1J271MHHNichicon |
CAP ALUM 270UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1J330MEHNichicon |
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1J331MHHNichicon |
CAP ALUM 330UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1J390MEHNichicon |
CAP ALUM 39UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1J391MHHNichicon |
CAP ALUM 390UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1J391MHH6Nichicon |
CAP ALUM 390UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1J470MPHNichicon |
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1J471MHHNichicon |
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1J471MHH3Nichicon |
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1J471MHH6Nichicon |
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |