| Type | Description |
|---|---|
| Series: | UPW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 220 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 63 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 5000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 575.25 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 885 mA @ 100 kHz |
| Impedance: | 147 mOhms |
| Lead Spacing: | 0.197" (5.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.787" (20.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
UPW1J221MPH6Nichicon |
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1J222MHHNichicon |
CAP ALUM 2200UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1J271MHHNichicon |
CAP ALUM 270UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1J330MEHNichicon |
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1J331MHHNichicon |
CAP ALUM 330UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1J390MEHNichicon |
CAP ALUM 39UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1J391MHHNichicon |
CAP ALUM 390UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1J391MHH6Nichicon |
CAP ALUM 390UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1J470MPHNichicon |
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1J471MHHNichicon |
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |