| Type | Description |
|---|---|
| Series: | VS |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 220 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 35 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 310 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.402" (10.20mm) |
| Surface Mount Land Size: | 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - SMD |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
3535B4A0072A250A1Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 80UF 10% 250V QC TERM |
In Stock: 0 $0.00000 |
EET-ED2W471EAPanasonic |
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EEV-FK0J331XPPanasonic |
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EEV-FK1A151PPanasonic |
CAP ALUM 150UF 20% 10V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EEV-FK1A221XPPanasonic |
CAP ALUM 220UF 20% 10V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EEV-FK1A681PPanasonic |
CAP ALUM 680UF 20% 10V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EEV-FK1C680PPanasonic |
CAP ALUM 68UF 20% 16V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EEV-FK1C151XPPanasonic |
CAP ALUM 150UF 20% 16V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EEV-FK1C221XPPanasonic |
CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EEV-FK1E680PPanasonic |
CAP ALUM 68UF 20% 25V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |