| Type | Description |
|---|---|
| Series: | HES |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 3100 µF |
| Tolerance: | 0%, +50% |
| Voltage - Rated: | 350 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 40mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 1000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 8.6 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 10.578 A @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 3.000" Dia (76.20mm) |
| Height - Seated (Max): | 3.625" (92.08mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
ERHB701LGC222MFB5UUnited Chemi-Con |
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITORS |
In Stock: 0 $142.03800 |
![]() |
500C392M500DF2HSCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 3900UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $142.05200 |
![]() |
520C502M450DP2GCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 5000UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $142.20950 |
![]() |
520C502T450DP2BCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 5000UF 450V SCREW |
In Stock: 0 $142.20950 |
![]() |
B43712A4189M000TDK EPCOS |
ALUM ELECT 350V 18000UF SCREW TE |
In Stock: 0 $142.40278 |
![]() |
LNK2W682MSEJBBNichicon |
CAP ALUM 6800UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $142.81600 |
![]() |
LNK2W682MSEJBNNichicon |
CAP ALUM 6800UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $142.81600 |
ALS70C113QT550KEMET |
CAP ALUM 11000UF 20% 550V SCREW |
In Stock: 0 $142.89125 |
|
ALS70H113QT550KEMET |
CAP ALUM 11000UF 20% 550V SCREW |
In Stock: 0 $142.89125 |
|
ALS71A113QT550KEMET |
CAP ALUM 11000UF 20% 550V SCREW |
In Stock: 0 $142.89125 |