| Type | Description |
|---|---|
| Series: | ALS70 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 11000 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 550 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 44mOhm @ 100Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 20000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 24.9 A @ 100 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 33 A @ 10 kHz |
| Impedance: | 38 mOhms |
| Lead Spacing: | 1.252" (31.80mm) |
| Size / Dimension: | 3.543" Dia (90.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 8.740" (222.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
ALS70H113QT550KEMET |
CAP ALUM 11000UF 20% 550V SCREW |
In Stock: 0 $142.89125 |
|
ALS71A113QT550KEMET |
CAP ALUM 11000UF 20% 550V SCREW |
In Stock: 0 $142.89125 |
|
ALS71C113QT550KEMET |
CAP ALUM 11000UF 20% 550V SCREW |
In Stock: 0 $142.89125 |
|
ALS71H113QT550KEMET |
CAP ALUM 11000UF 20% 550V SCREW |
In Stock: 0 $142.89125 |
|
![]() |
LNR1H334MSEBNichicon |
CAP ALUM 330000UF 20% 50V SCREW |
In Stock: 0 $142.98800 |
![]() |
LNR1H334MSENNichicon |
CAP ALUM 330000UF 20% 50V SCREW |
In Stock: 0 $142.98800 |
![]() |
LNR1J224MSEBNichicon |
CAP ALUM 220000UF 20% 63V SCREW |
In Stock: 0 $142.98800 |
![]() |
LNR1J224MSENNichicon |
CAP ALUM 220000UF 20% 63V SCREW |
In Stock: 0 $142.98800 |
![]() |
B43584A4109M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 10000UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $142.99000 |
ALS80A113QT500KEMET |
CAP ALUM 11000UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $143.03500 |