| Type | Description |
|---|---|
| Series: | B43584 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 10000 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 350 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 13mOhm @ 100Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 15000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 23 A @ 100 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | 16 mOhms |
| Lead Spacing: | 1.248" (31.70mm) |
| Size / Dimension: | 3.028" Dia (76.90mm) |
| Height - Seated (Max): | 8.728" (221.70mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis, Stud Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
ALS80A113QT500KEMET |
CAP ALUM 11000UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $143.03500 |
|
ALS80C113QT500KEMET |
CAP ALUM 11000UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $143.03500 |
|
ALS80H113QT500KEMET |
CAP ALUM 11000UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $143.03500 |
|
ALS81A113QT500KEMET |
CAP ALUM 11000UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $143.03500 |
|
ALS81C113QT500KEMET |
CAP ALUM 11000UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $143.03500 |
|
ALS81H113QT500KEMET |
CAP ALUM 11000UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $143.03500 |
|
![]() |
E37X451CPN123MFM9UUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 12000UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $143.08400 |
![]() |
550C472M450DP2FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 4700UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $143.09950 |
CGS212T500W5CCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 2100UF 500V SCREW |
In Stock: 0 $143.21933 |
|
CGH522T350W5LCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 5200UF 350V SCREW |
In Stock: 0 $143.32667 |