| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CGH |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 5200 µF |
| Tolerance: | -10%, +50% |
| Voltage - Rated: | 350 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 31.1mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 1000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 10.3 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 12.669 A @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 2.500" Dia (63.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 5.625" (142.88mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
LNT2G562MSEHBBNichicon |
CAP ALUM 5600UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $143.55000 |
![]() |
LNT2G562MSEHBNNichicon |
CAP ALUM 5600UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $143.55000 |
![]() |
LNT2H332MSEGBBNichicon |
CAP ALUM 3300UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $143.55000 |
![]() |
LNT2H332MSEGBNNichicon |
CAP ALUM 3300UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $143.55000 |
![]() |
LNT2H332MSEHBBNichicon |
CAP ALUM 3300UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $143.55000 |
![]() |
LNT2H332MSEHBNNichicon |
CAP ALUM 3300UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $143.55000 |
![]() |
LNT2W472MSEHBBNichicon |
CAP ALUM 4700UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $143.55000 |
![]() |
LNT2W472MSEHBNNichicon |
CAP ALUM 4700UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $143.55000 |
![]() |
MAL210257562E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 5600UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $143.64000 |
![]() |
MAL210416472E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 4700UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $143.64000 |