| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 102 PHR-ST |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 5600 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 450 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 23mOhm @ 100Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 10000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 17.3 A @ 100 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | 15 mOhms |
| Lead Spacing: | 1.252" (31.80mm) |
| Size / Dimension: | 2.992" Dia (76.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 5.972" (151.70mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
MAL210416472E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 4700UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $143.64000 |
![]() |
MAL210456472E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 4700UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $143.64000 |
![]() |
B43724A6688M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 6800UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $143.74500 |
![]() |
B43457A5688M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 6800UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $143.89042 |
![]() |
E37X501CPN103MFM9UUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 10000UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $143.93800 |
CGS432T400W5LCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 4300UF 400V SCREW |
In Stock: 0 $143.95567 |
|
![]() |
B43564A6398M7TDK EPCOS |
CAP ALUM 3900UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $144.30938 |
LNK2H472MSEJNichicon |
CAP ALUM 4700UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $144.55000 |
|
![]() |
LNK2H472MSEHBBNichicon |
CAP ALUM 4700UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $144.55000 |
![]() |
LNK2H472MSEHBNNichicon |
CAP ALUM 4700UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $144.55000 |