| Type | Description |
|---|---|
| Series: | U37X |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 10000 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 12mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 15000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | - |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 28.5 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 40.185 A @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 1.252" (31.80mm) |
| Size / Dimension: | 3.504" Dia (89.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 8.661" (220.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CGS432T400W5LCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 4300UF 400V SCREW |
In Stock: 0 $143.95567 |
|
![]() |
B43564A6398M7TDK EPCOS |
CAP ALUM 3900UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $144.30938 |
LNK2H472MSEJNichicon |
CAP ALUM 4700UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $144.55000 |
|
![]() |
LNK2H472MSEHBBNichicon |
CAP ALUM 4700UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $144.55000 |
![]() |
LNK2H472MSEHBNNichicon |
CAP ALUM 4700UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $144.55000 |
![]() |
LNK2H472MSEJBBNichicon |
CAP ALUM 4700UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $144.55000 |
![]() |
LNK2H472MSEJBNNichicon |
CAP ALUM 4700UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $144.55000 |
![]() |
LNK2V123MSEJBBNichicon |
CAP ALUM 12000UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $144.81400 |
![]() |
LNK2V123MSEJBNNichicon |
CAP ALUM 12000UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $144.81400 |
![]() |
B43455C4109M3TDK EPCOS |
CAP ALUM 10000UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $145.05833 |