| Type | Description |
|---|---|
| Series: | LNK |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 4700 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 5000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 15.8 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 22.12 A @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 1.252" (31.80mm) |
| Size / Dimension: | 3.543" Dia (90.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 5.236" (133.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
LNK2V123MSEJBBNichicon |
CAP ALUM 12000UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $144.81400 |
![]() |
LNK2V123MSEJBNNichicon |
CAP ALUM 12000UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $144.81400 |
![]() |
B43455C4109M3TDK EPCOS |
CAP ALUM 10000UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $145.05833 |
![]() |
B43457C4109M3TDK EPCOS |
CAP ALUM 10000UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $145.05833 |
![]() |
B43564A2159M7TDK EPCOS |
CAP ALUM 15000UF 20% 250V SCREW |
In Stock: 0 $145.26500 |
B43703B4129M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 12000UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $145.29167 |
|
![]() |
B43455C4109M7TDK EPCOS |
CAP ALUM 10000UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $145.32042 |
HES342G350W5CCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 3400UF 350V SCREW |
In Stock: 0 $145.36900 |
|
![]() |
E37X421CPN153MFM9UUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 15000UF 20% 420V SCREW |
In Stock: 0 $145.53600 |
![]() |
LNY2G103MSEHBBNichicon |
CAP ALUM 10000UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $145.57800 |