| Type | Description |
|---|---|
| Series: | LNY |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 10000 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 400 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 22.4 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 31.36 A @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 1.252" (31.80mm) |
| Size / Dimension: | 3.000" Dia (76.20mm) |
| Height - Seated (Max): | 6.811" (173.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
LNY2G103MSEHBNNichicon |
CAP ALUM 10000UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $145.57800 |
![]() |
LNY2G103MSEJBBNichicon |
CAP ALUM 10000UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $145.57800 |
![]() |
LNY2G103MSEJBNNichicon |
CAP ALUM 10000UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $145.57800 |
![]() |
450LSU10000M90X161Rubycon |
SCREW TERMINAL |
In Stock: 0 $145.62750 |
![]() |
B43725A4159M003TDK EPCOS |
ALUM ELECT 350V 15000UF SCREW TE |
In Stock: 0 $145.70000 |
![]() |
80D471P250MD2DE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 470UF 250V SNAP |
In Stock: 0 $145.77200 |
![]() |
LNC2V153MSEJBBNichicon |
CAP ALUM 15000UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $145.80200 |
![]() |
LNC2V153MSEJBNNichicon |
CAP ALUM 15000UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $145.80200 |
![]() |
LNC2V153MTEJNichicon |
CAP ALUM 15000UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $145.80200 |
![]() |
B43733A2339M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 33000UF 20% 200V SCREW |
In Stock: 0 $145.80222 |