| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 520C |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 5000 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 450 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 8000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | - |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 1.250" (31.75mm) |
| Size / Dimension: | 3.000" Dia (76.20mm) |
| Height - Seated (Max): | 5.937" (150.80mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
520C502T450DP2BCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 5000UF 450V SCREW |
In Stock: 0 $142.20950 |
![]() |
B43712A4189M000TDK EPCOS |
ALUM ELECT 350V 18000UF SCREW TE |
In Stock: 0 $142.40278 |
![]() |
LNK2W682MSEJBBNichicon |
CAP ALUM 6800UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $142.81600 |
![]() |
LNK2W682MSEJBNNichicon |
CAP ALUM 6800UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $142.81600 |
ALS70C113QT550KEMET |
CAP ALUM 11000UF 20% 550V SCREW |
In Stock: 0 $142.89125 |
|
ALS70H113QT550KEMET |
CAP ALUM 11000UF 20% 550V SCREW |
In Stock: 0 $142.89125 |
|
ALS71A113QT550KEMET |
CAP ALUM 11000UF 20% 550V SCREW |
In Stock: 0 $142.89125 |
|
ALS71C113QT550KEMET |
CAP ALUM 11000UF 20% 550V SCREW |
In Stock: 0 $142.89125 |
|
ALS71H113QT550KEMET |
CAP ALUM 11000UF 20% 550V SCREW |
In Stock: 0 $142.89125 |
|
![]() |
LNR1H334MSEBNichicon |
CAP ALUM 330000UF 20% 50V SCREW |
In Stock: 0 $142.98800 |