| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 500 PGP-ST |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 8200 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 450 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 16mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 3000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 43.3 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | 13 mOhms |
| Lead Spacing: | 1.252" (31.80mm) |
| Size / Dimension: | 2.992" Dia (76.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 8.886" (225.70mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
MAL250077822E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 8200UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $141.90750 |
![]() |
MAL210137334E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 330000UF 20% 40V SCREW |
In Stock: 0 $141.90750 |
![]() |
MAL210146474E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 470000UF 20% 25V SCREW |
In Stock: 0 $141.90750 |
![]() |
MAL210177334E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 330000UF 20% 40V SCREW |
In Stock: 0 $141.90750 |
![]() |
MAL210186474E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 470000UF 20% 25V SCREW |
In Stock: 0 $141.90750 |
HES312G350X3LCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 3100UF 350V SCREW |
In Stock: 0 $142.03080 |
|
![]() |
ERHB701LGC222MFB5UUnited Chemi-Con |
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITORS |
In Stock: 0 $142.03800 |
![]() |
500C392M500DF2HSCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 3900UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $142.05200 |
![]() |
520C502M450DP2GCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 5000UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $142.20950 |
![]() |
520C502T450DP2BCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 5000UF 450V SCREW |
In Stock: 0 $142.20950 |