| Type | Description |
|---|---|
| Series: | B43564 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 27000 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 200 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 6mOhm @ 100Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 15000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 44.5 A @ 100 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | 5 mOhms |
| Lead Spacing: | 1.248" (31.70mm) |
| Size / Dimension: | 3.028" Dia (76.90mm) |
| Height - Seated (Max): | 8.728" (221.70mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
LNY2W822MSEHBBNichicon |
CAP ALUM 8200UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $140.81400 |
![]() |
LNY2W822MSEHBNNichicon |
CAP ALUM 8200UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $140.81400 |
![]() |
LNY2W822MSEJBBNichicon |
CAP ALUM 8200UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $140.81400 |
![]() |
LNY2W822MSEJBNNichicon |
CAP ALUM 8200UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $140.81400 |
![]() |
B43456A5568M7TDK EPCOS |
CAP ALUM 5600UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $140.92906 |
CGS784U010X5CCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 780000UF 10V SCREW |
In Stock: 0 $141.08300 |
|
CGS105U6R3X5LCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 1F 6.3V SCREW |
In Stock: 0 $141.55200 |
|
B43456A4828M7TDK EPCOS |
CAP ALUM 8200UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $141.57594 |
|
![]() |
B43724B5688M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 6800UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $141.64556 |
![]() |
B43740A9568M7TDK EPCOS |
CAP ALUM 5600UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $141.65938 |