| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CGS |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 780000 µF |
| Tolerance: | -10%, +75% |
| Voltage - Rated: | 10 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 5mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 23.4 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 30.42 A @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 3.000" Dia (76.20mm) |
| Height - Seated (Max): | 5.125" (130.18mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CGS105U6R3X5LCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 1F 6.3V SCREW |
In Stock: 0 $141.55200 |
|
B43456A4828M7TDK EPCOS |
CAP ALUM 8200UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $141.57594 |
|
![]() |
B43724B5688M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 6800UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $141.64556 |
![]() |
B43740A9568M7TDK EPCOS |
CAP ALUM 5600UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $141.65938 |
![]() |
LNC2W822MSEHBBNichicon |
CAP ALUM 8200UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $141.66300 |
![]() |
LNC2W822MSEHBNNichicon |
CAP ALUM 8200UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $141.66300 |
![]() |
LNC2W822MSEJBBNichicon |
CAP ALUM 8200UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $141.66300 |
![]() |
LNC2W822MSEJBNNichicon |
CAP ALUM 8200UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $141.66300 |
![]() |
LNC2W822MTEHNichicon |
CAP ALUM 8200UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $141.66300 |
![]() |
LNC2W822MTEJNichicon |
CAP ALUM 8200UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $141.66300 |