| Type | Description |
|---|---|
| Series: | B43724 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 6800 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 450 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 15mOhm @ 100Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 12000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 26.1 A @ 100 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 1.248" (31.70mm) |
| Size / Dimension: | 3.543" Dia (90.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 5.728" (145.50mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
B43740A9568M7TDK EPCOS |
CAP ALUM 5600UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $141.65938 |
![]() |
LNC2W822MSEHBBNichicon |
CAP ALUM 8200UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $141.66300 |
![]() |
LNC2W822MSEHBNNichicon |
CAP ALUM 8200UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $141.66300 |
![]() |
LNC2W822MSEJBBNichicon |
CAP ALUM 8200UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $141.66300 |
![]() |
LNC2W822MSEJBNNichicon |
CAP ALUM 8200UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $141.66300 |
![]() |
LNC2W822MTEHNichicon |
CAP ALUM 8200UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $141.66300 |
![]() |
LNC2W822MTEJNichicon |
CAP ALUM 8200UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $141.66300 |
![]() |
MAL250037822E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 8200UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $141.90750 |
![]() |
MAL250077822E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 8200UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $141.90750 |
![]() |
MAL210137334E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 330000UF 20% 40V SCREW |
In Stock: 0 $141.90750 |