| Type | Description |
|---|---|
| Series: | B43740 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 5600 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 400 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 17mOhm @ 100Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 6000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | - |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 15.6 A @ 100 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | 20 mOhms |
| Lead Spacing: | 1.248" (31.70mm) |
| Size / Dimension: | 3.028" Dia (76.90mm) |
| Height - Seated (Max): | 5.677" (144.20mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
B43740A5398M7TDK EPCOS |
CAP ALUM 3900UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $138.24188 |
MAL250019562E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 5600UF 500V 5000H |
In Stock: 0 $138.32000 |
|
MAL250059562E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 5600UF 500V 5000H |
In Stock: 0 $138.32000 |
|
CGH212T500W4LCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 2100UF 500V SCREW |
In Stock: 0 $138.45367 |
|
![]() |
36DX103F350DJ2AVishay / Sprague |
CAP ALUM 10000UF 350V SCREW |
In Stock: 0 $138.49188 |
![]() |
B43700A8278M007TDK EPCOS |
CAP ALUM 2700UF 20% 600V SCREW |
In Stock: 0 $138.58906 |
![]() |
B43564A9688M7TDK EPCOS |
CAP ALUM 6800UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $138.70313 |
![]() |
ERHB701LGC182MFA5UUnited Chemi-Con |
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITORS |
In Stock: 0 $138.74400 |
![]() |
LNC2G103MSEJBBNichicon |
CAP ALUM 10000UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $138.97600 |
![]() |
LNC2G103MSEJBNNichicon |
CAP ALUM 10000UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $138.97600 |