| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CGH |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 2100 µF |
| Tolerance: | -10%, +50% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 121mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 1000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 4.8 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 2.500" Dia (63.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 4.625" (117.48mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
36DX103F350DJ2AVishay / Sprague |
CAP ALUM 10000UF 350V SCREW |
In Stock: 0 $138.49188 |
![]() |
B43700A8278M007TDK EPCOS |
CAP ALUM 2700UF 20% 600V SCREW |
In Stock: 0 $138.58906 |
![]() |
B43564A9688M7TDK EPCOS |
CAP ALUM 6800UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $138.70313 |
![]() |
ERHB701LGC182MFA5UUnited Chemi-Con |
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITORS |
In Stock: 0 $138.74400 |
![]() |
LNC2G103MSEJBBNichicon |
CAP ALUM 10000UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $138.97600 |
![]() |
LNC2G103MSEJBNNichicon |
CAP ALUM 10000UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $138.97600 |
![]() |
MAL210136474E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 470000UF 20% 25V SCREW |
In Stock: 0 $139.05667 |
![]() |
MAL210176474E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 470000UF 20% 25V SCREW |
In Stock: 0 $139.05667 |
![]() |
MAL210117334E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 330000UF 20% 40V SCREW |
In Stock: 0 $139.23000 |
![]() |
MAL210157334E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 330000UF 20% 40V SCREW |
In Stock: 0 $139.23000 |