| Type | Description |
|---|---|
| Series: | LNC |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 10000 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 400 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 5000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 33.2 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 46.48 A @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 1.252" (31.80mm) |
| Size / Dimension: | 3.543" Dia (90.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 4.843" (123.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
LNC2G103MSEJBNNichicon |
CAP ALUM 10000UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $138.97600 |
![]() |
MAL210136474E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 470000UF 20% 25V SCREW |
In Stock: 0 $139.05667 |
![]() |
MAL210176474E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 470000UF 20% 25V SCREW |
In Stock: 0 $139.05667 |
![]() |
MAL210117334E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 330000UF 20% 40V SCREW |
In Stock: 0 $139.23000 |
![]() |
MAL210157334E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 330000UF 20% 40V SCREW |
In Stock: 0 $139.23000 |
![]() |
B43740A4688M7TDK EPCOS |
CAP ALUM 6800UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $139.25750 |
B43713B9109M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 10000UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $139.54944 |
|
CGR522T200X5LCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 5200UF 200V SCREW |
In Stock: 0 $139.65000 |
|
![]() |
LNX2G822MSEHBBNichicon |
CAP ALUM 8200UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $139.65800 |
![]() |
LNX2G822MSEHBNNichicon |
CAP ALUM 8200UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $139.65800 |