| Type | Description |
|---|---|
| Series: | B43703 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 8200 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 450 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 12mOhm @ 100Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 12000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 22.1 A @ 100 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 1.248" (31.70mm) |
| Size / Dimension: | 3.028" Dia (76.90mm) |
| Height - Seated (Max): | 6.189" (157.20mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
MAL250016103E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 10000UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $137.21389 |
![]() |
MAL250056103E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 10000UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $137.21389 |
CGS622T300W5LCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 6200UF 300V SCREW |
In Stock: 0 $137.25667 |
|
![]() |
MAL210116474E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 470000UF 20% 25V SCREW |
In Stock: 0 $137.35583 |
![]() |
MAL210156474E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 470000UF 20% 25V SCREW |
In Stock: 0 $137.35583 |
![]() |
LNX2L332MSEHBBNichicon |
CAP ALUM 3300UF 20% 550V SCREW |
In Stock: 0 $137.57000 |
![]() |
LNX2L332MSEHBNNichicon |
CAP ALUM 3300UF 20% 550V SCREW |
In Stock: 0 $137.57000 |
![]() |
LNUN7472MSEHBBNichicon |
CAP ALUM 4700UF 20% 525V SCREW |
In Stock: 0 $137.63000 |
![]() |
LNUN7472MSEHBNNichicon |
CAP ALUM 4700UF 20% 525V SCREW |
In Stock: 0 $137.63000 |
![]() |
LNUN7472MTEHNichicon |
CAP ALUM 4700UF 20% 525V SCREW |
In Stock: 0 $137.63000 |