| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 101 PHR-ST |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 470000 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 25 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 5mOhm @ 100Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 15000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 29.9 A @ 100 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | 5 mOhms |
| Lead Spacing: | 1.252" (31.80mm) |
| Size / Dimension: | 2.992" Dia (76.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 8.886" (225.70mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
LNX2L332MSEHBBNichicon |
CAP ALUM 3300UF 20% 550V SCREW |
In Stock: 0 $137.57000 |
![]() |
LNX2L332MSEHBNNichicon |
CAP ALUM 3300UF 20% 550V SCREW |
In Stock: 0 $137.57000 |
![]() |
LNUN7472MSEHBBNichicon |
CAP ALUM 4700UF 20% 525V SCREW |
In Stock: 0 $137.63000 |
![]() |
LNUN7472MSEHBNNichicon |
CAP ALUM 4700UF 20% 525V SCREW |
In Stock: 0 $137.63000 |
![]() |
LNUN7472MTEHNichicon |
CAP ALUM 4700UF 20% 525V SCREW |
In Stock: 0 $137.63000 |
![]() |
B43743A9828M007TDK EPCOS |
ALUM ELECT 400V 8200UF SCREW TER |
In Stock: 0 $137.74219 |
B43742B6568M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 5600UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $137.80944 |
|
CGS482T350W5LCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 4800UF 350V SCREW |
In Stock: 0 $137.83767 |
|
![]() |
LNX2V123MSEHBBNichicon |
CAP ALUM 12000UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $138.08800 |
![]() |
LNX2V123MSEHBNNichicon |
CAP ALUM 12000UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $138.08800 |