| Type | Description |
|---|---|
| Series: | LNU |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 4700 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 525 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 5000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 15.2 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 21.28 A @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 1.252" (31.80mm) |
| Size / Dimension: | 3.000" Dia (76.20mm) |
| Height - Seated (Max): | 7.402" (188.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
B43743A9828M007TDK EPCOS |
ALUM ELECT 400V 8200UF SCREW TER |
In Stock: 0 $137.74219 |
B43742B6568M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 5600UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $137.80944 |
|
CGS482T350W5LCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 4800UF 350V SCREW |
In Stock: 0 $137.83767 |
|
![]() |
LNX2V123MSEHBBNichicon |
CAP ALUM 12000UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $138.08800 |
![]() |
LNX2V123MSEHBNNichicon |
CAP ALUM 12000UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $138.08800 |
![]() |
LNX2V123MSEJBBNichicon |
CAP ALUM 12000UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $138.08800 |
![]() |
LNX2V123MSEJBNNichicon |
CAP ALUM 12000UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $138.08800 |
![]() |
B43740A9568M3TDK EPCOS |
CAP ALUM 5600UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $138.16031 |
![]() |
B43740A5398M7TDK EPCOS |
CAP ALUM 3900UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $138.24188 |
MAL250019562E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 5600UF 500V 5000H |
In Stock: 0 $138.32000 |