| Type | Description |
|---|---|
| Series: | ALS81 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 11000 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 24mOhm @ 100Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 9000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 22.2 A @ 100 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 30.8 A @ 10 kHz |
| Impedance: | 18 mOhms |
| Lead Spacing: | 1.252" (31.80mm) |
| Size / Dimension: | 3.543" Dia (90.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 7.717" (196.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
ALS81C113QS500KEMET |
CAP ALUM 11000UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $134.69563 |
|
ALS81H113QS500KEMET |
CAP ALUM 11000UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $134.69563 |
|
![]() |
MAL210242223E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 22000UF 20% 200V SCREW |
In Stock: 0 $134.80438 |
![]() |
MAL210282223E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 22000UF 20% 200V SCREW |
In Stock: 0 $134.80438 |
CGS182T500W4LCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 1800UF 500V SCREW |
In Stock: 0 $134.85233 |
|
![]() |
LQR2V123MSEHBBNichicon |
CAP ALUM 12000UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $134.87400 |
![]() |
LQR2V123MSEHBNNichicon |
CAP ALUM 12000UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $134.87400 |
CGS874U7R5X5CCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 870000UF 7.5V SCREW |
In Stock: 0 $134.96200 |
|
![]() |
MAL250017822E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 8200UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $135.21389 |
![]() |
MAL250057822E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 8200UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $135.21389 |