| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CGS |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 1800 µF |
| Tolerance: | -10%, +50% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 57mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 7.3 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 10.95 A @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 2.500" Dia (63.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 4.625" (117.48mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
LQR2V123MSEHBBNichicon |
CAP ALUM 12000UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $134.87400 |
![]() |
LQR2V123MSEHBNNichicon |
CAP ALUM 12000UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $134.87400 |
CGS874U7R5X5CCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 870000UF 7.5V SCREW |
In Stock: 0 $134.96200 |
|
![]() |
MAL250017822E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 8200UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $135.21389 |
![]() |
MAL250057822E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 8200UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $135.21389 |
![]() |
B43740A4688M3TDK EPCOS |
CAP ALUM 6800UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $135.24094 |
![]() |
MAL210639333E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 33000UF 100V SCREW |
In Stock: 0 $135.27150 |
![]() |
MAL210679333E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 33000UF 100V SCREW |
In Stock: 0 $135.27150 |
CGS884U010X5LCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 880000UF 10V SCREW |
In Stock: 0 $135.77000 |
|
B43742A6478M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 4700UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $135.85063 |