| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 500 PGP-ST |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 8200 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 450 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 16mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 3000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 43.3 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | 13 mOhms |
| Lead Spacing: | 1.252" (31.80mm) |
| Size / Dimension: | 2.992" Dia (76.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 8.886" (225.70mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
MAL250057822E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 8200UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $135.21389 |
![]() |
B43740A4688M3TDK EPCOS |
CAP ALUM 6800UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $135.24094 |
![]() |
MAL210639333E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 33000UF 100V SCREW |
In Stock: 0 $135.27150 |
![]() |
MAL210679333E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 33000UF 100V SCREW |
In Stock: 0 $135.27150 |
CGS884U010X5LCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 880000UF 10V SCREW |
In Stock: 0 $135.77000 |
|
B43742A6478M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 4700UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $135.85063 |
|
![]() |
M39018/06-0145MCornell Dubilier Electronics |
ALUM-SCREW TERMINAL |
In Stock: 0 $135.88400 |
![]() |
DCMX632T450DG2BCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 6300UF 450V SCREW |
In Stock: 0 $135.90000 |
CGS143T200X5LCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 14000UF 200V SCREW |
In Stock: 0 $135.92900 |
|
CGS632T300W5LCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 6300UF 300V SCREW |
In Stock: 0 $135.99500 |