| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 9000 µF |
| Tolerance: | -10%, +50% |
| Voltage - Rated: | 50 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 18mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 13 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 14.3 A @ 20 kHz |
| Impedance: | 300 mOhms |
| Lead Spacing: | 0.875" (22.23mm) |
| Size / Dimension: | 2.000" Dia (50.80mm) |
| Height - Seated (Max): | 4.187" (106.35mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DCMX632T450DG2BCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 6300UF 450V SCREW |
In Stock: 0 $135.90000 |
CGS143T200X5LCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 14000UF 200V SCREW |
In Stock: 0 $135.92900 |
|
CGS632T300W5LCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 6300UF 300V SCREW |
In Stock: 0 $135.99500 |
|
![]() |
ERWF451LGN183MFP0UUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 18000UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $136.20800 |
LNK2G822MSEJNichicon |
CAP ALUM 8200UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $136.27600 |
|
![]() |
LNK2G822MSEHBBNichicon |
CAP ALUM 8200UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $136.27600 |
![]() |
LNK2G822MSEHBNNichicon |
CAP ALUM 8200UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $136.27600 |
![]() |
LNK2G822MSEJBBNichicon |
CAP ALUM 8200UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $136.27600 |
![]() |
LNK2G822MSEJBNNichicon |
CAP ALUM 8200UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $136.27600 |
![]() |
LQR2G822MSEJBBNichicon |
CAP ALUM 8200UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $136.40700 |