| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MLSH |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 160 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 200 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 5000 Hrs @ 125°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | Hermetically Sealed |
| Ripple Current @ Low Frequency: | - |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.500" (12.70mm) |
| Size / Dimension: | 1.000" L x 0.500" W (25.40mm x 12.70mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.500" (38.10mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
B43564A5568M7TDK EPCOS |
CAP ALUM 5600UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $134.49563 |
B43704A9109M050TDK EPCOS |
CAP ALUM 10000UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $134.54438 |
|
ALS70A113QS550KEMET |
CAP ALUM 11000UF 20% 550V SCREW |
In Stock: 0 $134.56854 |
|
ALS70C113QS550KEMET |
CAP ALUM 11000UF 20% 550V SCREW |
In Stock: 0 $134.56854 |
|
ALS70H113QS550KEMET |
CAP ALUM 11000UF 20% 550V SCREW |
In Stock: 0 $134.56854 |
|
ALS71A113QS550KEMET |
CAP ALUM 11000UF 20% 550V SCREW |
In Stock: 0 $134.56854 |
|
ALS71C113QS550KEMET |
CAP ALUM 11000UF 20% 550V SCREW |
In Stock: 0 $134.56854 |
|
ALS71H113QS550KEMET |
CAP ALUM 11000UF 20% 550V SCREW |
In Stock: 0 $134.56854 |
|
![]() |
DCMC502T400DD5BCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 5000UF 400V SCREW |
In Stock: 0 $134.62950 |
![]() |
DCMC503M125DF2BCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 50000UF 20% 125V SCREW |
In Stock: 0 $134.62950 |