| Type | Description |
|---|---|
| Series: | B43704 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 10000 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 400 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 12mOhm @ 100Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 12000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 30.1 A @ 100 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 1.248" (31.70mm) |
| Size / Dimension: | 3.028" Dia (76.90mm) |
| Height - Seated (Max): | 6.681" (169.70mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
ALS70A113QS550KEMET |
CAP ALUM 11000UF 20% 550V SCREW |
In Stock: 0 $134.56854 |
|
ALS70C113QS550KEMET |
CAP ALUM 11000UF 20% 550V SCREW |
In Stock: 0 $134.56854 |
|
ALS70H113QS550KEMET |
CAP ALUM 11000UF 20% 550V SCREW |
In Stock: 0 $134.56854 |
|
ALS71A113QS550KEMET |
CAP ALUM 11000UF 20% 550V SCREW |
In Stock: 0 $134.56854 |
|
ALS71C113QS550KEMET |
CAP ALUM 11000UF 20% 550V SCREW |
In Stock: 0 $134.56854 |
|
ALS71H113QS550KEMET |
CAP ALUM 11000UF 20% 550V SCREW |
In Stock: 0 $134.56854 |
|
![]() |
DCMC502T400DD5BCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 5000UF 400V SCREW |
In Stock: 0 $134.62950 |
![]() |
DCMC503M125DF2BCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 50000UF 20% 125V SCREW |
In Stock: 0 $134.62950 |
![]() |
DCMC503M125DP2DCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 50000UF 20% 125V SCREW |
In Stock: 0 $134.62950 |
![]() |
B43723A5109M000TDK EPCOS |
ALUM ELECT 450V 10000UF SCREW TE |
In Stock: 0 $134.64667 |