| Type | Description |
|---|---|
| Series: | DCMC |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 5000 µF |
| Tolerance: | -10%, +50% |
| Voltage - Rated: | 400 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | - |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 1.250" (31.75mm) |
| Size / Dimension: | 3.000" Dia (76.20mm) |
| Height - Seated (Max): | 4.687" (119.05mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DCMC503M125DF2BCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 50000UF 20% 125V SCREW |
In Stock: 0 $134.62950 |
![]() |
DCMC503M125DP2DCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 50000UF 20% 125V SCREW |
In Stock: 0 $134.62950 |
![]() |
B43723A5109M000TDK EPCOS |
ALUM ELECT 450V 10000UF SCREW TE |
In Stock: 0 $134.64667 |
ALS80A113QS500KEMET |
CAP ALUM 11000UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $134.69563 |
|
ALS80C113QS500KEMET |
CAP ALUM 11000UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $134.69563 |
|
ALS80H113QS500KEMET |
CAP ALUM 11000UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $134.69563 |
|
ALS81A113QS500KEMET |
CAP ALUM 11000UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $134.69563 |
|
ALS81C113QS500KEMET |
CAP ALUM 11000UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $134.69563 |
|
ALS81H113QS500KEMET |
CAP ALUM 11000UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $134.69563 |
|
![]() |
MAL210242223E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 22000UF 20% 200V SCREW |
In Stock: 0 $134.80438 |