| Type | Description |
|---|---|
| Series: | B43564 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 15000 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 250 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 11mOhm @ 100Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 15000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 29.2 A @ 100 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | 8 mOhms |
| Lead Spacing: | 1.248" (31.70mm) |
| Size / Dimension: | 3.583" Dia (91.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 5.728" (145.50mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
B43584A2159M3TDK EPCOS |
CAP ALUM 15000UF 20% 250V SCREW |
In Stock: 0 $134.32667 |
![]() |
MAL210118154E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 150000UF 20% 63V SCREW |
In Stock: 0 $134.33000 |
![]() |
MAL210139683E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 68000UF 20% 100V SCREW |
In Stock: 0 $134.33000 |
![]() |
MAL210158154E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 150000UF 20% 63V SCREW |
In Stock: 0 $134.33000 |
![]() |
MAL210179683E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 68000UF 20% 100V SCREW |
In Stock: 0 $134.33000 |
MLSH161M200JK0CCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 160UF 20% 200V RADIAL |
In Stock: 0 $134.40600 |
|
![]() |
B43564A5568M7TDK EPCOS |
CAP ALUM 5600UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $134.49563 |
B43704A9109M050TDK EPCOS |
CAP ALUM 10000UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $134.54438 |
|
ALS70A113QS550KEMET |
CAP ALUM 11000UF 20% 550V SCREW |
In Stock: 0 $134.56854 |
|
ALS70C113QS550KEMET |
CAP ALUM 11000UF 20% 550V SCREW |
In Stock: 0 $134.56854 |