| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 501 PGM-ST |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 10000 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 400 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 20mOhm @ 100Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 5000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 23.8 A @ 100 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 35.7 A @ 10 kHz |
| Impedance: | 16 mOhms |
| Lead Spacing: | 1.252" (31.80mm) |
| Size / Dimension: | 3.520" Dia (89.40mm) |
| Height - Seated (Max): | 5.949" (151.10mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
B43704B9828M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 8200UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $129.50444 |
|
CGS922T250W5LCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 9200UF 250V SCREW |
In Stock: 0 $129.51700 |
|
![]() |
550C402T450DP2DCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 4000UF 450V SCREW |
In Stock: 0 $129.59100 |
![]() |
B43564B9478M7TDK EPCOS |
CAP ALUM 4700UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $129.68222 |
CGS683U075W5LCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 68000UF 75V SCREW |
In Stock: 0 $129.70133 |
|
![]() |
550592T300DE2DCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 5900UF 300V SCREW |
In Stock: 0 $129.80750 |
![]() |
E37X501CPN822MFK0UUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 8200UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $130.08200 |
CGS252T450X3LCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 2500UF 450V SCREW |
In Stock: 0 $130.21200 |
|
![]() |
B43750A5128M7TDK EPCOS |
CAP ALUM 1200UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $130.28781 |
![]() |
LNT2C333MSEBNichicon |
CAP ALUM 33000UF 20% 160V SCREW |
In Stock: 0 $130.42000 |