| Type | Description |
|---|---|
| Series: | LNY |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 12000 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 350 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 24 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 33.6 A @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 1.252" (31.80mm) |
| Size / Dimension: | 3.000" Dia (76.20mm) |
| Height - Seated (Max): | 6.024" (153.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
LNY2V123MSEHBNNichicon |
CAP ALUM 12000UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $129.09600 |
CGH182T500W4CCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 1800UF 500V SCREW |
In Stock: 0 $129.17667 |
|
B43742A5688M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 6800UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $129.28792 |
|
![]() |
MAL250176103E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 10000UF 400V 5000H |
In Stock: 0 $129.33000 |
B43704B9828M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 8200UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $129.50444 |
|
CGS922T250W5LCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 9200UF 250V SCREW |
In Stock: 0 $129.51700 |
|
![]() |
550C402T450DP2DCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 4000UF 450V SCREW |
In Stock: 0 $129.59100 |
![]() |
B43564B9478M7TDK EPCOS |
CAP ALUM 4700UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $129.68222 |
CGS683U075W5LCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 68000UF 75V SCREW |
In Stock: 0 $129.70133 |
|
![]() |
550592T300DE2DCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 5900UF 300V SCREW |
In Stock: 0 $129.80750 |