| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MLP |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 560 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 300 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 240mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 3.2 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 4 A @ 20 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 1.000" (25.40mm) |
| Size / Dimension: | 3.000" L x 1.750" W (76.20mm x 44.45mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.500" (12.70mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | FlatPack, Tabbed |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
B43564B5478M7TDK EPCOS |
CAP ALUM 4700UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $125.94344 |
450LSQ6800MEFC90X151Rubycon |
CAP ALUM 6800UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $125.97000 |
|
![]() |
LQR2V123MSEJNichicon |
CAP ALUM 12000UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $126.05000 |
CGS742T200X5LCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 7400UF 200V SCREW |
In Stock: 0 $126.11000 |
|
B43713A2339M000TDK EPCOS |
ALUM ELECT 200V 33000UF SCREW TE |
In Stock: 0 $126.13944 |
|
![]() |
B43455A9688M7TDK EPCOS |
CAP ALUM 6800UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $126.27219 |
![]() |
MAL210217472E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 4700UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $126.39900 |
![]() |
MAL210257472E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 4700UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $126.39900 |
![]() |
B43564B2159M7TDK EPCOS |
CAP ALUM 15000UF 20% 250V SCREW |
In Stock: 0 $126.40375 |
![]() |
550C242T450CE2ACornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 2400UF 450V SCREW |
In Stock: 0 $126.41267 |