| Type | Description |
|---|---|
| Series: | DCMC |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 500000 µF |
| Tolerance: | -10%, +75% |
| Voltage - Rated: | 25 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 3.5mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 37.6 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 39.48 A @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 1.250" (31.75mm) |
| Size / Dimension: | 3.500" Dia (88.90mm) |
| Height - Seated (Max): | 4.687" (119.05mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
B43740A5338M7TDK EPCOS |
CAP ALUM 3300UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $119.21344 |
LNU2G822MSEHNichicon |
CAP ALUM 8200UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $119.22600 |
|
![]() |
LNU2G822MSEHBBNichicon |
CAP ALUM 8200UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $119.22600 |
![]() |
LNU2G822MSEHBNNichicon |
CAP ALUM 8200UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $119.22600 |
![]() |
LNU2G822MTEHNichicon |
CAP ALUM 8200UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $119.22600 |
![]() |
B43760A4568MTDK EPCOS |
CAP ALUM 5600UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $119.49844 |
![]() |
MAL210213153E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 15000UF 20% 250V SCREW |
In Stock: 0 $119.57400 |
![]() |
MAL210253153E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 15000UF 20% 250V SCREW |
In Stock: 0 $119.57400 |
![]() |
LNX2L272MSEHBBNichicon |
CAP ALUM 2700UF 20% 550V SCREW |
In Stock: 0 $119.62400 |
![]() |
LNX2L272MSEHBNNichicon |
CAP ALUM 2700UF 20% 550V SCREW |
In Stock: 0 $119.62400 |