| Type | Description |
|---|---|
| Series: | LNU |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 8200 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 400 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 5000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 24.2 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 33.88 A @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 1.252" (31.80mm) |
| Size / Dimension: | 3.000" Dia (76.20mm) |
| Height - Seated (Max): | 6.811" (173.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
LNU2G822MSEHBBNichicon |
CAP ALUM 8200UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $119.22600 |
![]() |
LNU2G822MSEHBNNichicon |
CAP ALUM 8200UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $119.22600 |
![]() |
LNU2G822MTEHNichicon |
CAP ALUM 8200UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $119.22600 |
![]() |
B43760A4568MTDK EPCOS |
CAP ALUM 5600UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $119.49844 |
![]() |
MAL210213153E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 15000UF 20% 250V SCREW |
In Stock: 0 $119.57400 |
![]() |
MAL210253153E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 15000UF 20% 250V SCREW |
In Stock: 0 $119.57400 |
![]() |
LNX2L272MSEHBBNichicon |
CAP ALUM 2700UF 20% 550V SCREW |
In Stock: 0 $119.62400 |
![]() |
LNX2L272MSEHBNNichicon |
CAP ALUM 2700UF 20% 550V SCREW |
In Stock: 0 $119.62400 |
![]() |
MAL211016602E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 6000UF 400V SCREW |
In Stock: 0 $119.63694 |
![]() |
MAL211026602E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 6000UF 400V SCREW |
In Stock: 0 $119.63694 |