| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 102 PHR-ST |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 15000 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 250 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 12mOhm @ 100Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 10000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 23.3 A @ 100 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | 10 mOhms |
| Lead Spacing: | 1.252" (31.80mm) |
| Size / Dimension: | 2.992" Dia (76.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 5.972" (151.70mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
LNX2L272MSEHBBNichicon |
CAP ALUM 2700UF 20% 550V SCREW |
In Stock: 0 $119.62400 |
![]() |
LNX2L272MSEHBNNichicon |
CAP ALUM 2700UF 20% 550V SCREW |
In Stock: 0 $119.62400 |
![]() |
MAL211016602E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 6000UF 400V SCREW |
In Stock: 0 $119.63694 |
![]() |
MAL211026602E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 6000UF 400V SCREW |
In Stock: 0 $119.63694 |
![]() |
MAL211036602E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 6000UF 400V SCREW |
In Stock: 0 $119.63694 |
![]() |
MAL211046602E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 6000UF 400V SCREW |
In Stock: 0 $119.63694 |
![]() |
MAL211076602E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 6000UF 400V SCREW |
In Stock: 0 $119.63694 |
![]() |
MAL211086602E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 6000UF 400V SCREW |
In Stock: 0 $119.63694 |
![]() |
MAL211056602E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 6000UF 400V SCREW |
In Stock: 0 $119.63694 |
![]() |
MAL211066602E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 6000UF 400V SCREW |
In Stock: 0 $119.63694 |