| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 550C |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 3100 µF |
| Tolerance: | -10%, +50% |
| Voltage - Rated: | 400 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 10000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | - |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 1.125" (28.58mm) |
| Size / Dimension: | 2.500" Dia (63.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 5.687" (144.45mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
LNY2G822MSEGBBNichicon |
CAP ALUM 8200UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $119.10900 |
![]() |
LNY2G822MSEGBNNichicon |
CAP ALUM 8200UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $119.10900 |
![]() |
DCMC504U025FD2DCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 500000UF 25V SCREW |
In Stock: 0 $119.15250 |
![]() |
B43740A5338M7TDK EPCOS |
CAP ALUM 3300UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $119.21344 |
LNU2G822MSEHNichicon |
CAP ALUM 8200UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $119.22600 |
|
![]() |
LNU2G822MSEHBBNichicon |
CAP ALUM 8200UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $119.22600 |
![]() |
LNU2G822MSEHBNNichicon |
CAP ALUM 8200UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $119.22600 |
![]() |
LNU2G822MTEHNichicon |
CAP ALUM 8200UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $119.22600 |
![]() |
B43760A4568MTDK EPCOS |
CAP ALUM 5600UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $119.49844 |
![]() |
MAL210213153E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 15000UF 20% 250V SCREW |
In Stock: 0 $119.57400 |