| Type | Description |
|---|---|
| Series: | B43564 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 3300 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 450 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 48mOhm @ 100Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 15000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 12.2 A @ 100 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | 38 mOhms |
| Lead Spacing: | 1.248" (31.70mm) |
| Size / Dimension: | 3.583" Dia (91.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 3.858" (98.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
LNC2G822MSEHBBNichicon |
CAP ALUM 8200UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $118.88600 |
![]() |
LNC2G822MSEHBNNichicon |
CAP ALUM 8200UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $118.88600 |
![]() |
LNC2G822MTEHNichicon |
CAP ALUM 8200UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $118.88600 |
CGS893U063W5LCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 89000UF 63V SCREW |
In Stock: 0 $118.94233 |
|
![]() |
B43733A9688M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 6800UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $118.96156 |
![]() |
DCMC154U050DC2BCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 150000UF 50V SCREW |
In Stock: 0 $119.06600 |
![]() |
550C312T400CF2BCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 3100UF 400V SCREW |
In Stock: 0 $119.08433 |
![]() |
LNY2G822MSEGBBNichicon |
CAP ALUM 8200UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $119.10900 |
![]() |
LNY2G822MSEGBNNichicon |
CAP ALUM 8200UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $119.10900 |
![]() |
DCMC504U025FD2DCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 500000UF 25V SCREW |
In Stock: 0 $119.15250 |