| Type | Description |
|---|---|
| Series: | U37F |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 12000 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 450 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 8mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 5000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 31.7 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 44.697 A @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 1.252" (31.80mm) |
| Size / Dimension: | 3.000" Dia (76.20mm) |
| Height - Seated (Max): | 8.661" (220.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DCMC312T450DD2BCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 3100UF 450V SCREW |
In Stock: 0 $118.43100 |
![]() |
B43564D5338M7TDK EPCOS |
CAP ALUM 3300UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $118.69667 |
![]() |
LNC2G822MSEHBBNichicon |
CAP ALUM 8200UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $118.88600 |
![]() |
LNC2G822MSEHBNNichicon |
CAP ALUM 8200UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $118.88600 |
![]() |
LNC2G822MTEHNichicon |
CAP ALUM 8200UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $118.88600 |
CGS893U063W5LCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 89000UF 63V SCREW |
In Stock: 0 $118.94233 |
|
![]() |
B43733A9688M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 6800UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $118.96156 |
![]() |
DCMC154U050DC2BCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 150000UF 50V SCREW |
In Stock: 0 $119.06600 |
![]() |
550C312T400CF2BCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 3100UF 400V SCREW |
In Stock: 0 $119.08433 |
![]() |
LNY2G822MSEGBBNichicon |
CAP ALUM 8200UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $119.10900 |