| Type | Description |
|---|---|
| Series: | DCMC |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 24000 µF |
| Tolerance: | -10%, +50% |
| Voltage - Rated: | 200 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | - |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 1.250" (31.75mm) |
| Size / Dimension: | 3.000" Dia (76.20mm) |
| Height - Seated (Max): | 5.687" (144.45mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
B43584B4828MTDK EPCOS |
CAP ALUM 8200UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $117.06500 |
![]() |
B43564A4688M7TDK EPCOS |
CAP ALUM 6800UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $117.13063 |
CGS683U075X5LCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 68000UF 75V SCREW |
In Stock: 0 $117.27600 |
|
![]() |
DCMC144U075FE2DCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 140000UF 75V SCREW |
In Stock: 0 $117.30500 |
CGS382T350W4LCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 3800UF 350V SCREW |
In Stock: 0 $117.36900 |
|
![]() |
MAL210636154E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 150000UF 25V SCREW |
In Stock: 0 $117.39000 |
![]() |
MAL210676154E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 150000UF 25V SCREW |
In Stock: 0 $117.39000 |
MAL250059472E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 4700UF 500V 5000H |
In Stock: 0 $117.43900 |
|
HES202G400V5LCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 2000UF 400V SCREW |
In Stock: 0 $117.49920 |
|
![]() |
DCMC472T450DE2BSCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 4700UF 450V SCREW |
In Stock: 0 $117.59350 |