| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 106 PED-ST |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 150000 µF |
| Tolerance: | -10%, +30% |
| Voltage - Rated: | 25 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 8mOhm @ 100Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 20000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 34 A @ 100 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | 8 mOhms |
| Lead Spacing: | 1.252" (31.80mm) |
| Size / Dimension: | 2.992" Dia (76.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 6.012" (152.70mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
MAL210676154E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 150000UF 25V SCREW |
In Stock: 0 $117.39000 |
MAL250059472E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 4700UF 500V 5000H |
In Stock: 0 $117.43900 |
|
HES202G400V5LCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 2000UF 400V SCREW |
In Stock: 0 $117.49920 |
|
![]() |
DCMC472T450DE2BSCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 4700UF 450V SCREW |
In Stock: 0 $117.59350 |
ALS80A133QT450KEMET |
CAP ALUM 13000UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $117.76375 |
|
ALS80C133QT450KEMET |
CAP ALUM 13000UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $117.76375 |
|
ALS80H133QT450KEMET |
CAP ALUM 13000UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $117.76375 |
|
ALS81A133QT450KEMET |
CAP ALUM 13000UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $117.76375 |
|
ALS81C133QT450KEMET |
CAP ALUM 13000UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $117.76375 |
|
ALS81H133QT450KEMET |
CAP ALUM 13000UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $117.76375 |