| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 500 PGP-ST |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 4700 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 46mOhm @ 100Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 5000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 13.1 A @ 100 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 19.65 A @ 10 kHz |
| Impedance: | 43 mOhms |
| Lead Spacing: | 1.252" (31.80mm) |
| Size / Dimension: | 3.008" Dia (76.40mm) |
| Height - Seated (Max): | 5.780" (146.80mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
HES202G400V5LCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 2000UF 400V SCREW |
In Stock: 0 $117.49920 |
|
![]() |
DCMC472T450DE2BSCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 4700UF 450V SCREW |
In Stock: 0 $117.59350 |
ALS80A133QT450KEMET |
CAP ALUM 13000UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $117.76375 |
|
ALS80C133QT450KEMET |
CAP ALUM 13000UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $117.76375 |
|
ALS80H133QT450KEMET |
CAP ALUM 13000UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $117.76375 |
|
ALS81A133QT450KEMET |
CAP ALUM 13000UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $117.76375 |
|
ALS81C133QT450KEMET |
CAP ALUM 13000UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $117.76375 |
|
ALS81H133QT450KEMET |
CAP ALUM 13000UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $117.76375 |
|
![]() |
MAL210618683E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 68000UF 63V SCREW |
In Stock: 0 $117.79950 |
![]() |
MAL210658683E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 68000UF 63V SCREW |
In Stock: 0 $117.79950 |