| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 106 PED-ST |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 68000 µF |
| Tolerance: | -10%, +30% |
| Voltage - Rated: | 63 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 8mOhm @ 100Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 20000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 29.5 A @ 100 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | 8 mOhms |
| Lead Spacing: | 1.252" (31.80mm) |
| Size / Dimension: | 2.992" Dia (76.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 6.012" (152.70mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
MAL210658683E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 68000UF 63V SCREW |
In Stock: 0 $117.79950 |
![]() |
36DX352F450DJ2AVishay / Sprague |
CAP ALUM 3500UF 450V SCREW |
In Stock: 0 $117.81000 |
![]() |
B43740A4568M3TDK EPCOS |
CAP ALUM 5600UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $117.85406 |
![]() |
B43712A9109M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 10000UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $118.05250 |
![]() |
MAL210412153E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 15000UF 20% 200V SCREW |
In Stock: 0 $118.07250 |
![]() |
MAL210452153E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 15000UF 20% 200V SCREW |
In Stock: 0 $118.07250 |
![]() |
B43725A5688M000TDK EPCOS |
ALUM ELECT 450V 6800UF SCREW TER |
In Stock: 0 $118.09094 |
![]() |
550322T450DF2BPCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 3200UF 450V SCREW |
In Stock: 0 $118.11300 |
![]() |
DCMC153T200CF2BCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 15000UF 200V SCREW |
In Stock: 0 $118.20533 |
![]() |
E37L501CPN822MFK0UUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 8200UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $118.25200 |