| Type | Description |
|---|---|
| Series: | pushPIN™ |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Type: | Top Mount |
| Package Cooled: | Assorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...) |
| Attachment Method: | Push Pin |
| Shape: | Square, Fins |
| Length: | 1.575" (40.00mm) |
| Width: | 1.575" (40.00mm) |
| Diameter: | - |
| Fin Height: | 1.181" (30.00mm) |
| Power Dissipation @ Temperature Rise: | - |
| Thermal Resistance @ Forced Air Flow: | 7.29°C/W @ 100 LFM |
| Thermal Resistance @ Natural: | - |
| Material: | Aluminum |
| Material Finish: | Blue Anodized |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
ATS-P2-162-C2-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T766 |
In Stock: 25 $8.13000 |
|
ATS-P2-190-C2-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T766 |
In Stock: 25 $8.13000 |
|
ATS-54310R-C1-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEAT SINK 31MM X 31MM X 19.5MM |
In Stock: 0 $8.13000 |
|
![]() |
ATS-52300P-C0-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 30X30X17.5MM W/OUT TIM |
In Stock: 0 $8.21500 |
ATS-20E-41-C1-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM |
In Stock: 0 $8.22100 |
|
ATS-21E-41-C1-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM |
In Stock: 0 $8.22100 |
|
ATS-01F-41-C1-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM |
In Stock: 0 $8.22100 |
|
ATS-02F-41-C1-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM |
In Stock: 0 $8.22100 |
|
ATS-03F-41-C1-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM |
In Stock: 0 $8.22100 |
|
ATS-04F-41-C1-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM |
In Stock: 0 $8.22100 |