| Type | Description |
|---|---|
| Series: | maxiFLOW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Top Mount |
| Package Cooled: | BGA |
| Attachment Method: | Thermal Tape, Adhesive (Not Included) |
| Shape: | Square, Angled Fins |
| Length: | 1.181" (30.00mm) |
| Width: | 1.181" (30.00mm) |
| Diameter: | - |
| Fin Height: | 0.689" (17.50mm) |
| Power Dissipation @ Temperature Rise: | - |
| Thermal Resistance @ Forced Air Flow: | 3.40°C/W @ 200 LFM |
| Thermal Resistance @ Natural: | - |
| Material: | Aluminum |
| Material Finish: | Blue Anodized |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
ATS-20E-41-C1-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM |
In Stock: 0 $8.22100 |
|
ATS-21E-41-C1-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM |
In Stock: 0 $8.22100 |
|
ATS-01F-41-C1-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM |
In Stock: 0 $8.22100 |
|
ATS-02F-41-C1-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM |
In Stock: 0 $8.22100 |
|
ATS-03F-41-C1-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM |
In Stock: 0 $8.22100 |
|
ATS-04F-41-C1-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM |
In Stock: 0 $8.22100 |
|
ATS-05F-41-C1-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM |
In Stock: 0 $8.22100 |
|
ATS-06F-41-C1-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM |
In Stock: 0 $8.22100 |
|
ATS-07F-41-C1-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM |
In Stock: 0 $8.22100 |
|
ATS-08F-41-C1-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM |
In Stock: 0 $8.22100 |