| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Top Mount |
| Package Cooled: | BGA |
| Attachment Method: | Thermal Tape, Adhesive (Included) |
| Shape: | Square, Fins |
| Length: | 1.220" (30.99mm) |
| Width: | 1.220" (30.99mm) |
| Diameter: | - |
| Fin Height: | 0.768" (19.50mm) |
| Power Dissipation @ Temperature Rise: | - |
| Thermal Resistance @ Forced Air Flow: | 4.70°C/W @ 200 LFM |
| Thermal Resistance @ Natural: | - |
| Material: | Aluminum |
| Material Finish: | Black Anodized |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
ATS-52300P-C0-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 30X30X17.5MM W/OUT TIM |
In Stock: 0 $8.21500 |
ATS-20E-41-C1-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM |
In Stock: 0 $8.22100 |
|
ATS-21E-41-C1-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM |
In Stock: 0 $8.22100 |
|
ATS-01F-41-C1-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM |
In Stock: 0 $8.22100 |
|
ATS-02F-41-C1-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM |
In Stock: 0 $8.22100 |
|
ATS-03F-41-C1-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM |
In Stock: 0 $8.22100 |
|
ATS-04F-41-C1-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM |
In Stock: 0 $8.22100 |
|
ATS-05F-41-C1-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM |
In Stock: 0 $8.22100 |
|
ATS-06F-41-C1-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM |
In Stock: 0 $8.22100 |
|
ATS-07F-41-C1-R0Advanced Thermal Solutions, Inc. |
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM |
In Stock: 0 $8.22100 |