| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TANTAMOUNT®, T95 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 100 µF |
| Tolerance: | ±10% |
| Voltage - Rated: | 10 V |
| Type: | Conformal Coated |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 75mOhm |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 2824 (7260 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.150" (3.80mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | R |
| Ratings: | COTS |
| Features: | High Reliability |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
M39003/01-5090/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 10UF 5% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $11.17732 |
![]() |
M39003/01-3090/T98Vishay / Sprague |
CAP TANT 5.6UF 10% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $11.17732 |
![]() |
CWR09FC225KBElco (AVX) |
CAP TANT 2.2UF 10% 10V 1505 |
In Stock: 8,000 $11.17875 |
CWR09FC225KRElco (AVX) |
CAP TANT 2.2UF 10% 10V 1505 |
In Stock: 0 $11.17875 |
|
![]() |
CWR09FB105MBElco (AVX) |
CAP TANT 1UF 20% 10V 1005 |
In Stock: 0 $11.17875 |
![]() |
CWR09CB225MMElco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $11.17875 |
![]() |
CWR09CC336KR\TRElco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $11.17875 |
![]() |
CWR09CB685MPElco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $11.17875 |
![]() |
CWR09CB225MPElco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $11.17875 |
![]() |
CWR09FC156KM\TRElco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $11.17875 |