| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-55365/4, TAZ |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 1 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 10 V |
| Type: | Molded |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 10Ohm @ 100kHz |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 1005 (2512 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.100" L x 0.050" W (2.54mm x 1.27mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.065" (1.65mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | A |
| Ratings: | - |
| Features: | High Reliability |
| Failure Rate: | B (0.1%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CWR09CB225MMElco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $11.17875 |
![]() |
CWR09CC336KR\TRElco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $11.17875 |
![]() |
CWR09CB685MPElco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $11.17875 |
![]() |
CWR09CB225MPElco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $11.17875 |
![]() |
CWR09FC156KM\TRElco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $11.17875 |
![]() |
CWR09FB105KSElco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $11.17875 |
![]() |
CWR19FB475KBBZElco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $11.17875 |
![]() |
CWR09DB475KPElco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $11.17875 |
![]() |
CWR09CB225MBElco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $11.17875 |
![]() |
CWR09CB475KBElco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $11.17875 |