| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-39003/1, CSR13 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 5.6 µF |
| Tolerance: | ±10% |
| Voltage - Rated: | 50 V |
| Type: | Hermetically Sealed |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | C |
| Ratings: | - |
| Features: | High Reliability |
| Failure Rate: | S (0.001%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CWR09FC225KBElco (AVX) |
CAP TANT 2.2UF 10% 10V 1505 |
In Stock: 8,000 $11.17875 |
CWR09FC225KRElco (AVX) |
CAP TANT 2.2UF 10% 10V 1505 |
In Stock: 0 $11.17875 |
|
![]() |
CWR09FB105MBElco (AVX) |
CAP TANT 1UF 20% 10V 1005 |
In Stock: 0 $11.17875 |
![]() |
CWR09CB225MMElco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $11.17875 |
![]() |
CWR09CC336KR\TRElco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $11.17875 |
![]() |
CWR09CB685MPElco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $11.17875 |
![]() |
CWR09CB225MPElco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $11.17875 |
![]() |
CWR09FC156KM\TRElco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $11.17875 |
![]() |
CWR09FB105KSElco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $11.17875 |
![]() |
CWR19FB475KBBZElco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $11.17875 |