| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-39003/1, CSR13 |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 47 µF |
| Tolerance: | ±10% |
| Voltage - Rated: | 20 V |
| Type: | Hermetically Sealed |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 1.2Ohm |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.289" Dia x 0.822" L (7.34mm x 20.88mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | C |
| Ratings: | - |
| Features: | High Reliability |
| Failure Rate: | R (0.01%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
T493D336K016BH6410KEMET |
CAP TANT 33UF 10% 16V 2917 |
In Stock: 0 $11.16268 |
|
![]() |
550D127X9010R2TE3Vishay / Sprague |
CAP TANT 120UF 10% 10V AXIAL |
In Stock: 0 $11.16268 |
![]() |
550D476X9020R2TE3Vishay / Sprague |
CAP TANT 47UF 10% 20V AXIAL |
In Stock: 0 $11.16268 |
![]() |
TBJC106K035CRSB0900Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $11.16268 |
![]() |
TBJD336M035CRSB0900Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $11.16268 |
![]() |
TBJD336K035CRSB0800Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $11.16268 |
![]() |
TBJD226K035CRSB0800Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $11.16268 |
![]() |
TBJD336M035CRSB0800Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $11.16268 |
![]() |
TBJD685M035CRSB0800Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $11.16268 |
![]() |
TBJD106K035CRSB0800Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $11.16268 |